16 sierpnia 2011

Japonia

No to zaczynamy od mojego ulubionego państwa - Japonii!
Postaram się Was jako tako zaciekawić :)

Japonia - kraj Kwitnącej Wiśni, jest położona na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku.


Harmonia w życiu społecznym stanowi dla Japończyków najwyższą wartość, w związku z czym w relacjach międzyludzkich panuje konformizm ( potocznie : ulegający wpływom ) i dążenie do ugody niemal za wszelką cenę. Interes grupowy ma pierwszeństwo nad indywidualnym, stąd źle widziane jest wyróżnianie się oraz formułowanie osobistych opinii. Ludzie wypowiadają się najczęściej niejasno oraz wymijająco, a prywatne uczucia i troski maskują nienagannym uśmiechem oraz wysoką kulturą osobistą.

Ponad 99% Japończyków posługuje się językiem Japońskim. Pochodzenie języka japońskiego nie jest znane. Prezentowane są różne hipotezy jego korzeni, między innymi pokrewieństwo rodzinom języków uralskich i ałtajskich, do których należą : fiński, węgierski, mongolski i turecki. Pod względem jest podobny do języka koreańskiego. Do charakterystycznych cech języka japońskiego należą: duża liczba homofonów, obfita ilość zwrotów grzecznościowych, występowanie tylko otwartych, a więc kończących się samogłoską sylab, czy duża ilość zapożyczeń frazeologicznych, głównie z języka angielskiego.

W dzisiejszych czasach coraz większa liczba Japończyków uznaje światopogląd materialistyczny, tym niemniej ponad 90% z nich praktykuje zarówno sintoizm (obrządek narodzin i małżeństwa) jak i buddyzm, zarezerwowany na ceremonie pogrzebowe. 
Sintoizm jest rdzennie japońską religią politeistyczną [ wiara w istnienie wielu bóstw ], a nazwę shintō tłumaczy się jako drogę bóstw. Ów powstały w czasach prehistorycznych system animistycznych wierzeń [ zespół wierzeń  zakładający istnienie świata materialnego i duchowego, współistnienie duchy z ciałem , przypisujący duszę lub rzadziej ducha zmarłych ludzi, wszystkim roślinom,zwierzętom, minerałom i żywiołom. ] ludowych oddaje cześć zamieszkującym wszędzie bóstwom. 
Pochodzący z Indii buddyzm ostał sprowadzony do Japonii w połowie VI w. przez koreańskich misjonarzy, którzy podobnie jak chrześcijańscy mnisi w Europie, dzięki umiejętności pisania i czytania, posiadali niezbędną wiedzę pozwalającą budować świątynie, drogi, miasta oraz tworzyć podwaliny kultury, sztuki, władzy i prawa.


No, może to na razie na tyle na temat Japonii, mam nadzieję że  artykuł Was zaciekawił :)

6 komentarzy:

  1. fajny artykul!;) choc nie jest to moje ulubione panstwo;d

    OdpowiedzUsuń
  2. Heh, razem z MegaNieznajomą będziemy " przemierzać świat" więc myślę, że w końcu natrafimy na Twój ulubiony kraj :D

    OdpowiedzUsuń
  3. zostawcie mi Wielką Brytanię :D ja sobie o niej napiszę ^^

    OdpowiedzUsuń
  4. bardzo fajny post, więcej takich!

    OdpowiedzUsuń
  5. Jasne ze zaciekawiło. Czekam na kolejny tego tupu artykuł.

    OdpowiedzUsuń