24 grudnia 2012

Kartka z kalendarza - Wigilia Bożego Narodzenia.

24 grudnia - Wigilia Bożego Narodzenia


Wigilia Bożego Narodzenia, czyli dzień poprzedzający święto Narodzin Jezusa. Kończy ona okres adwentu. Nie wszędzie jednak obchodzi się ją 24 grudnia. W kościele greckokatolickim i prawosławnym ucztuje się 6 stycznia, a w kościele ormańskim - 5 stycznia.

 Tradycyjnie wieczerzę wigilijną rozpoczynamy wraz z pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdki, która symbolizuje Gwiazdę Betlejemską. Kolację, w Polsce postną, zaczynamy od wspólnej modlitwy i czytania fragmentu Pisma Świętego. Następnie wszyscy dzielą się opłatkiem składając sobie życzenia. Na stole przykrytym białym obrusem powinno być dwanaście potraw wigilijnych symbolizujących dwunastu apostołów oraz jedno dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa. Pod obrusem znajduje się sianko nawiązujące do żłóbka, w którym przyszedł na świat Jezus.
W Polsce Wigilia jest najbardziej rodzinnym świętem, przeżywanym w domowej atmosferze. W tym szczególnym dniu wszelkie spory powinny ustać, aby następny rok był szczęśliwy. Tradycyjnie w Wigilię powinniśmy też ubierać choinkę (pod którą później znajdziemy prezenty od św. Mikołąja ;)), ale wiele osób robi to kilka dni wcześniej, również ze względów praktycznych, ponieważ żywe drzewko kupuje się z wyprzedzeniem :) Ja osobiście jestem zwolenniczką żywych drzewek, których zapach unosi się w domu przez całe święta i wprawia nas w świąteczny nastrój :)

Obchody Wigilii w różnych krajach. 
Podobnie jak w Polsce Wigilię obchodzi się także na Litwie, w Czechach i na Słowacji. Poza Polską i Litwą zwyczaj łamania się opłatkiem jest nieznany. W wielu krajach również nie ma postu, ani pasterki. Natomiast w Holandii pasterka jest jedyną mszą w roku, podczas której kościoły są wypełnione po brzegi.

* W Wielkiej Brytanii w Wigilię większość osób pracuje. W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia charakterystycznym daniem obiadowym jest pieczony indyk z borówkami. W Boże Narodzenie Brytyjczycy też rozdają sobie prezenty.
* Wigilii nie ma również w Holandii i coraz częściej w Belgii, gdzie zamieniana jest na uroczyste śniadanie świąteczne w restauracji.
* W Belgii Wigilia jest dniem przeznaczonym na ceremonie religijne i jasełka.
* We Francji najważniejszy jest obiad świąteczny, z pasztetem strasburskim z gęsiej lub kaczej wątróbki, ostrygami i wędzonym łososiem. Powszechnie podczas Wigilii jada się mięso drobiowe, zwłaszcza indyka.
* W Danii podczas Wigilii podaje się pieczoną kaczkę, a na zakończenie ryż z migdałami.
* W Austrii na wigilijnym stole znajduje się karp lub kaczka, a w Niemczech jest to bardziej wystawna, ciepła obiado-kolacja, składająca się najczęściej z ryby z przystawkami.
* W Norwegii podczas Wigilii podaje się żeberka wieprzowe i gotowane mięso owcze lub specjalne danie przygotowane z solonej oraz gotowanej ryby, którą następnie podaje się z boczkiem. Potrawa ta nosi nazwę Lutefisk.
* W Grecji od rana dzieci chodzą po kolędzie. Na każdym stole znajdziemy Chleb Chrystusa - duże słodkie bochenki w różnych kształtach i z różnymi zdobieniami. Tradycyjnym greckim zwyczajem jest ozdobiona łódź lub statek.
* Boliwijczycy (mieszkańcy Boliwii - państwa leżącego w Południowej Ameryce) w Wigilię święcą własnoręcznie wykonane figurki. Następnie trwa całonocna zabawa.
* W Kolumbii świętuje się już od 8 grudnia, przystrajając krzewy ozdobami i lampkami. Nie ma wieczerzy, ale po ostatniej mszy świętuje się przez całą noc.
* W Meksyku, gdzie święta są obchodzone w atmosferze religijnej, typowym zwyczajem jest piniata (zabawa polegająca na strąceniu specjalnie przygotowanej kuli wypełnionej przeważnie słodyczami, których uczestnicy starają się zebrać jak najwięcej).
* Na Filipinach przez cały okres Adwentu zdobi się domy i ulice oraz przedstawia się szopkę z udziałem aktorów.
* W Kamerunie (państwo w środkowej Afryce), gdzie święta przypadają na okres wakacji i wzmożonych prac polowych, Wigilia jest dniem wolnym. Pali się wówczas ogniska, czyta Biblię i śpiewa pieśni.
* W Panamie dużą uwagę przywiązuje się do świecidełek za oknem. Wieczerza wigilijna nie istnieje. W wielu domach jest to normalny dzień jak każdy inny.
Tekst o zwyczajach panujących w innych krajach pochodzi z Wikipedii. Zmieniłam go tylko nieznacznie, ponieważ nie było sensu pisać tego jeszcze raz, bo to i tak byłoby prawie to samo.  
Wigilijne zdjęcia z Polski. Zamieszczam również zdjęcie meksykańskiej piniaty.
  
 
 
Plik:Piñata.jpg
 

Na koniec dzisiejszego posta pragnę życzy Wam od serca świąt spędzonych w miłej, rodzinnej atmosferze, wielu prezentów pod choinką, z których będziecie na prawdę zadowoleni oraz miłości, aby w Waszym życiu było mnóstwo bliskich osób, na które możecie zawsze liczyć :) Dorzucę jeszcze wytrwałości w czytaniu tego bloga, który wspólnie tworzymy ;) 
Wesołych Świąt Drodzy Czytelnicy! 

EDIT: Z powodu wyjazdów rodzinnych artykuł na 25 grudnia najprawdopodobniej się nie pojawi.

4 komentarze:

 1. Wesołych Świąt dla wszystkich ! ♥♥♥
  Wenia99

  OdpowiedzUsuń
 2. Wesołych świąt życzę Stardollove'czom :D!!!☺☻♥♥♥♫♪♀♂◙○

  OdpowiedzUsuń
 3. Wesołych Świąt i hucznego Sylwka :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Wesołych świąt ♥ uwielbiam Boże Narodzenie, miło się czytało :)
  sarastar666

  OdpowiedzUsuń