3 stycznia 2013

Żółwie - Nasze skorupiaste pupile!

ŻÓŁWIE -  "rząd owodniowców z gromady zauropsydów (Sauropsida) lub według linneuszowskiej klasyfikacji rząd z gromady gadów (Reptilia). Rząd żółwi dzieli się na 2 podrzędy, 14 rodzin i obejmuje 328 gatunków oraz 124 podgatunki żyjące w czasach nowożytnych, tj. od 1500 roku n.e. W tym czasie wyginęło 8 gatunków oraz 2 podgatunki.


Charakteryzują się obecnością pancerza chroniącego cały tułów. Wśród żółwi spotyka się zwierzęta zarówno mięsożerne, jak i roślinożerne, wodne i lądowe. Wszystkie są jajorodne. Zapłodnienie wewnętrzne odbywa się za pomocą narządu kopulacyjnego. Żółwie pomimo tego, iż są mniej zróżnicowane morfologicznie od innych gadów, potrafiły opanować najróżnorodniejsze środowiska poczynając od mórz, a na terenach pustynnych kończąc.
Występują na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy, lecz zdecydowana większość to mieszkańcy ciepłej i umiarkowanej strefy wszystkich kontynentów oraz wysp oceanicznych i oceanów. Istnieje kilka gatunków żółwi, które zamieszkują Amerykę Północną, Europę i Australię, gdzie występuje klimat umiarkowany (mroźna zima lub bardzo gorące lato). Gatunki te potrafią przetrwać w takim klimacie, ponieważ zapadają w sen zimowy (hibernacja) lub sen letni (estywacja)."
Źródło: Wikipedia.pl


Rozmnażanie

Wszystkie żółwie są jajorodne i składają jaja (zwapniała skorupka jest zmineralizowana aragonitem, a nie kalcytem jak u krokodyli i ptaków) na lądzie. Najpierw wygrzebują w ziemi jamy pełniące rolę komór lęgowych. Jaja pod wpływem ciepła słonecznego nagrzewającego grunt przechodzą proces inkubacji. Żółwiki wydostają się z jajek za pomocą tzw. zęba jajowego znajdującego się z przodu górnej szczęki. Jest to zgrubienie skórne, które znika po kilku miesiącach. Po wykluciu małe żółwiki wyglądają jak miniatury dorosłych i od razu są samodzielne. Ich pancerz jest jeszcze dość miękki i twardnieje z czasem. W pierwszych chwilach po wyjściu z komór instynktownie szukają kryjówki, są bowiem narażone na ataki wielu zwierząt, a szczególnie ptaków. U wielu gatunków żyjących w zimniejszym klimacie młode po wykluciu się z jaj spędzają zimę w komorach lęgowych i opuszczają je dopiero wiosną. Liczba składanych jaj zależy od gatunku i waha się w przedziale od kilku (mniejsze gatunki) do ok. 150 (duże gatunki).


Podsumowanie:
- Rząd żółwi dzieli się na 2 podrzędy, 14 rodzin i obejmuje 328 gatunków.
- Wśród żółwi znajdują się gatunki mięsożerne, roślinożerne, wodne i morskie.
- Żółwie występują we wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy.
- Zapadają w hibernację lub estywację (Sen zimowy i sen letni).
- Zwykle rodzi się od kilku do 150 jaj naraz.
- Młode żółwie mają najpierw miękką skorupę, która z czasem twardnieje.
- Żółwiki wydostają się z jajek za pomocą tzw. zęba jajowego znajdującego się z przodu górnej szczęki.

A teraz śmieszne żółwie zdjęcia ;)
   

KONKURS:
Opiszcie żółwie jak najlepiej potraficie. Szukam dużo trudnych słów :)
Nagrody:
1 miejsce: 100 PB
2 miejsce: 70 PB
3 miejsce: 40 PB

Pozdrawiam!

6 komentarzy:

 1. Artykuł fajny. Ja na blogu miałam zajmować się zwierzętami ,ale ok. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie że się wtrącam, ale właśnie Wenia miała pisać o zwierzętach...Poza tym fajny.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajny artykuł. W konkursie może.. Potem wezmę udział

  OdpowiedzUsuń
 4. Ludzie, myślałam, że na blogu można pisać o czym się chce. Zawsze się mnie o to czepiacie...

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czepiamy się ciebie. Artykuł jest w porządku, to najważniejsze. Zjadłabym tego ostatniego żółwia *O* Ale zajęłoby mi to kilka miesięcy ;D
  sarastar666

  OdpowiedzUsuń
 6. Te zdjęcia na końcu są najlepsze!

  OdpowiedzUsuń