2 kwietnia 2013

Zwierzęta od A do Z - wieloryb.

Dziś opiszę Wam wieloryba. :)

Wieloryb  

ssaki z rzędu waleni

Wieloryby to największe ssaki żyjące na Ziemi i posiadają wszystkie najważniejsze cechy tej gromady. Bardzo przypominają olbrzymie ryby ,ale w odróżnieniu od nich, mają płetwy poziome, a nie pionowe, dzięki czemu szybciej pływają. Maksymalnie mogą mierzyć 20 m i ważyć 100 ton. 

 Niestety ludzie ciągle polują na te cudowne zwierzęta i niektóre zwierzęta są ma skraju wyginięcia.  "Badania składu aminokwasów w oku i składu tranu pozyskanego z upolowanych wielorybów grenlandzkich przeprowadzone w 2000 r. w Monterey Bay Aquarium w Kalifornii udowodniły, że badane osobniki miały od 135 do 211 lat, co oznacza, że są to najdłużej żyjące ssaki. Potwierdziły to analizy znajdowanych w ciele odłamków kościanych harpunów, które wykazały, że niektóre osobniki były celem nieudanych polowań przed co najmniej 120 laty (stalowych harpunów zaczęto używać dopiero w latach 80. XIX wieku)."

 

 Wiem ,że artykuł jest krótki ,ale nie mogłam nic więcej znaleźć. Jeśli chcecie poczytać o waleniach zapraszam na TĘ STRONĘ .

 

3 komentarze: